а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диван

мн. дивани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20081
1. отоман, канабе, софа
Англиски: sofa Турски: divan Албански: divan, kauç
Примери:
Легна на диванот.
Стар диван.
2. Турски царски совет, турска влада.
Англиски: divan Албански: divan, këshill
Употреба: Административен термин , Историја
Примери:
Ферман што го испрати царскиот диван.