а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дива краставица

Вид збор: Сложенка
Лековита билка cо плодови слични на краставица со cитни боцки, полни со сок и cитни семчиња.
Латински: Ecballium elaterium Англиски: squirting cucumber
Употреба: Ботаника
Изведенки
дива краставичка сло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи