а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диб

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Листови на долниот дел од стеблото на тутунот.
Турски: dib
Примери:
Берење на дибот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи