а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дибла

мн. дибли
Вид збор: Именка, женски род
Подлога за клин, дрвен или пластичен чеп.
Англиски: dowel Германски: Dübel Бугарски: дибла
Употреба: Архитектура и градба , Нестандарден збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи