а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дибек

мн. дибеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13404
1. Издлабен сад од камен или (поретко) од дрво вкопан во земја во кој се толчи сол, пипер, кафе и др.
Англиски: mortar Турски: dibek Албански: dybek
Примери:
Звук од празен дибек.
2. глупав човек
Англиски: jerk Турски: dibek Албански: dybek, torollak
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК