а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

де

Вид збор: Честичка
1. За засилување на искажување на покана или на заповед.
Примери:
Седни де, не стој пред мене!
Почни де!
2. За изразување нагласено незадоволство.
Примери:
Доста, де.
Де, де нема рацете да ти отпаднат.
3. За потсилување при оправдување на некаков чин или некакво дејство.
Примери:
Така де, сега ќе бидеме сите мирни.
Е, ако де.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи