а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

де

Вид збор: Сврзник
(де...де) За поврзување разделни реченици за наизменично вршење на дејството; час вака час така.
Примери:
Де беа закарани де се миреа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи