а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

де

Вид збор: Префикс
Префикс што значи: отстранување, прекинување, обратно или спротивно дејство од она што означува основниот збор.
Англиски: de
Примери:
деактивира, демобилизира
деградација, децентрализација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи