а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

де

Вид збор: Извик
1. За поттик, за охрабрување.
Англиски: cmon
Примери:
Де излези, де излези!
Де стани од креветот!
2. За смирување, допуштање, согласување.
Англиски: cmon
Примери:
Добро де, играјте!
Да де, - рече таа.
Е де, што си се расплакал.
3. За незадоволство.
Примери:
Де, бре, каков си бил!
Де, не биди таков!
4. За потсилување на стихот и во припеви од народни песни.
Примери:
Леле Јано Малешевке, / де мори Јано, де / еднаш дојдов ваше село ...
Изрази
Де та де! - упорно настојување да се издејствува нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи