а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дејание

мн. дејанија
Вид збор: Именка, среден род
Лоша или подла постапка.
Англиски: act
Примери:
противзаконски дејанија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи