а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дешифрира

дешифрираат; дешифрирам; дешифрирал; дешифриран; дешифрирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 16925
1. Одгатне, одгатнува, прочита, чита шифра или текст.
Англиски: decrypt Албански: deshifroj, dekodoj
Употреба: Информатика , Лингвистика , Математика
Примери:
Дешифрира порака.
Дешифрира хиероглифи од стар пергамент.
Некои турските дефтери тешко се дешифрираат.
2. Протолкува, толкува, прочита, чита лошо и нејасно напишан текст.
Англиски: decipher Албански: deshifroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ученикот самиот не може да си го дешифрира напишаното.
Изведенки
дешифрирање ср.
глаг. им.