а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дешифрант

мн. дешифранти
Вид збор: Именка, машки род
Толкувач на шифри, на знаци и на помалку познати ракописи, тој што се занимава со дешифрирање.
Примери:
Историјата за кодовите и шифрите е всушност приказна за вековната борба меѓу шифрантите и дешифрантите.
Изведенки
дешифрантка ж.
мн. дешифрантки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи