а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дечурлаана

(едн.) дечурлааната
Вид збор: Именка, женски род
невоспитани детишта
Примери:
Такво искуство нема ниту еден од младежот и дечурлааната во неговиот тим.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи