а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дечко

мн. дечковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3934
1. Момче, потпораснато машко дете.
Англиски: boy Албански: djalë
Примери:
Си станал цел дечко.
2. Момчак, младич, млад маж.
Англиски: boyfriend Албански: mik
Употреба: Разговорно
Примери:
Имаш ли дечко?
3. (мн. дечки) Во обраќање кон непознато лице.
Англиски: lad Албански: djalosh
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК