а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дечка

(се) дечкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
се кара, се расправа
Англиски: brawl
Примери:
Тие се дечкаа цело попладне.
Изведенки
дечкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи