а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дечар

мн. дечари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што многу сака деца и умее да се однесува со нив.
Примери:
Едноставно никогаш не сум бил дечар, цел живот сум ладен.
Нормално, тие многу ми се израдуваа кога ме видоа затоа што сум голем дечар и отсекогаш беа мои миленичиња.
Изведенки
дечарка ж.
мн. дечарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи