а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

децимал

мн. децимали
Вид збор: Именка, машки род
Кој и да било број, кое и да било бројно место по децималната запирка во декадниот броен систем.
Англиски: decimal
Употреба: Математика
Примери:
Во сметањето нема да ги земеме предвид децималите.
Изведенки
десимала ж.
мн. десимали
FlexiMac
 менување на македонски глаголи