а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

децимален

децимални
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на децимал.
Англиски: decimal
Употреба: Математика
Примери:
децимален број, децимална запирка
децимално место
2. Што во основа е поделен на десет делови.
Англиски: decimal
Употреба: Математика
Примери:
децимален систем, децимална мера
децимална класификација
3. Направа што мери во децимали.
Англиски: decimal
Употреба: Математика
Примери:
децимална вага, децимален часовник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи