а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

децидира

децидираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Реши, решава; пресуди, пресудува нешто.
Англиски: decide
Примери:
Го децидира случајот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи