а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

децидиран

децидираниот
Вид збор: Придавка
решителен, определен
Англиски: decided
Примери:
децидирана изјава
Изведенки
децидирано прил.
Пример: Изјави гласно и децидирано. Децидирано објаснува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи