а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дециден

децидни
Вид збор: Придавка
Што е решителен, строго определен.
Англиски: decisive
Примери:
Неговиот одговор беше дециден.
Изведенки
децидно прил.
решително
FlexiMac
 менување на македонски глаголи