а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

децибел

мн. децибели
Вид збор: Именка, машки род
Десетти дел од белот, единица за мерење на јачината на звукот.
Англиски: decibel Албански: decibel
Употреба: Физика
Примери:
Јачина на звукот на тивкото зборување изнесува од 8 до 10 децибели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи