а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

децентрализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Систем на управување во кој еден дел од функциите на централните органи се пренесуваат на пониските органи.
Англиски: decentralization Албански: decentralizim
Употреба: Административен термин
Примери:
Децентрализација на власта.
Изведенки
децентралистички прид.
децентралистичкиот
Пример: Децентралистички систем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи