а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дехуманизира

дехуманизираат; дехуманизирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 35226
Одзема човечност, станува нечовек.
Англиски: dehumanize
Примери:
Да се дехуманизираат припадниците на групата кон која треба да се предизвика омраза е позната пропагандна техника поврзана со ширење говор на омраза.
Истражувањето открива колку лесно луѓето можат да ги дехуманизираат оние што мислат дека се под нив и тоа до таа мера што забораваат дека и тие луѓе имаат чувства.