а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дехуманизиран

дехуманизираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36608
(глаг. прид.) дехуманизира
Англиски: dehumanized
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Стегнати во политичка униформа на извештачена сериозност, дехуманизиран вокабулар и садистичка строгост.
Живееме во дехуманизиран свет.