а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дехуманизација

(едн.) дехуманизацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45467
Одземање човечност.
Англиски: dehumanisation
Примери:
Деградација и дехуманизација на најсветиот и најубавиот простор во земјата.