а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефтер

мн. дефтери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9484
Книга што е водена во турскиот период.
Англиски: logbook Турски: defter
Употреба: Историја
Примери:
Турски дефтери.
Да не се расфрлаат дефтерите.