а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деформација

мн. деформации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18304
Промена на нормалниот облик на некое тело под некакво влијание; изменетост.
Англиски: deformation Албански: deformim
Примери:
големи деформации
различни деформации