а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефицит

мн. дефицити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24806
1. Кусок во благајната или на сметката.
Англиски: deficit Албански: deficit
Употреба: Економија
Примери:
Дефицит од неколку милиони денари.
2. Загуба воопшто; недостиг од нешто.
Англиски: deficit Албански: deficit, humbje
Употреба: Економија
Примери:
Дефицит на храна.
Дефицит на стручен кадар.
Дефицит на електрична енергија.