а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефиниција

мн. дефиниции
Вид збор: Именка, женски род
Збиено, јасно и разбириливо објаснување на некој поим со кое се искажува суштината.
Англиски: definition Албански: definicion, përcaktim
Примери:
Куса дефиниција.
Општа дефиниција.
Концизна дефиниција.
Изведува дефиниција.
Изведенки
дефинициски прид.
дефиницискиот
Пример: Дефинициски разлики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи