а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефинитивен

дефинитивни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5593
конечен, решавачки, заклучен
Англиски: definitive Албански: definitiv
Примери:
Дефинитивна одлука.
Дефинитивна верзија.
Дефинитивен облик.
Дефинитивна форма.
Дефинитивно решение.
Изведенки
дефинитивно прил.
Конечно.
Пример: Дефинитивно заврши. Реши дефинитивно.