а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефинира

дефинираат; дефинирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 3021
Даде, дава дефиниција на некој поим; начин на кој нешто ќе функционира, определи, определува, објасни, објаснува некој поим.
Англиски: define Албански: definoj
Примери:
Ја дефинира фонемата.
Ги дефинира задачите.
Тој период го дефинираат како најмрачен.
Ги дефинира своите ставови.
Изведенки
дефинирање ср.
глаг. им.