а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефект

мн. дефекти
Вид збор: Именка, машки род
Недостаток, мана, нешто што е расипано.
Англиски: defect Албански: defekt
Примери:
Отстранување на дефектот.
Се најде во дефект.
Купен е со дефект на моторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи