а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефектологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54941
Дел од науката што се занимава со принципите и особеностите на развојот на децата со физички и ментални дефекти.
Англиски: defectology
Употреба: Медицина , Образование
Примери:
институт за дефектологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК