а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефектен

дефектни
Вид збор: Придавка
Што е со недостаток, што е оштетен, расипан, што е неупотреблив.
Англиски: defect
Примери:
Дефектен автомобил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи