а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефанзивен

дефанзивниот
Вид збор: Придавка
одбранбен
Англиски: defensive
Употреба: Воен термин
Примери:
Дефанзивно оружје.
Дефанзивна бомба.
Дефанзивни средства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи