а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефакто

Вид збор: Прилог
(де факто) во суштина, фактички
Употреба: Правда
Примери:
Очекуваме до почне еден историски процес кој дефакто ја спасува републиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи