а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детство

мн. детства
Вид збор: Именка, среден род
Периодот од раѓањето на детето до пубертетот.
Англиски: childhood Албански: fëmijërij
Примери:
другари од детството
рано детство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи