а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детски

Види и: дете (ср.)
детска
Вид збор: Придавка
Што е во врска со дете.
Англиски: childish
Примери:
детски џагор, детска смеа
детска облека, детска претстава
детска литература, детска игра
детска возраст, детски болести
Изрази
Детски додаток - помош на државата во пари за дете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи