а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детонација

мн. детонации
Вид збор: Именка, женски род
Пукот, тресок, татнеж од експлозија.
Англиски: detonation
Употреба: Воен термин
Примери:
Детонација на бомба.
Детонацијата ги оглуши.
Изведенки
детонациски прид.
детонацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи