а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детински

детинскиот
Вид збор: Придавка
1. Што му припаѓа на дете.
Англиски: childish
Примери:
Детински ум.
Детинска љубов.
2. Што има карактеристики на дете, што се однесува како дете.
Англиски: childish
Примери:
Детински изглед.
Наивен детински поглед.
Детинска постапка.
Прави детински работи.
Детински сништа.
Изведенки
детински прил.
Пример: Се однесува детински.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи