а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детинест

детинестиот
Вид збор: Придавка
Што е како дете, што има особини на дете.
Англиски: childish
Примери:
Детинест човек.
Детинесто однесување.
Изведенки
детинесто прил.
Пример: Се однесува детинесто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи