а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детерминизам

(едн.) детерминизмот
Вид збор: Именка, машки род
Учење според кое сè што постои во светот е определено од некоја причина надвор од волјата на човекот.
Англиски: determinism
Употреба: Филозофија
Примери:
економски детерминизам
технолошки детерминизам
историски детерминизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи