а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детерминација

мн. детерминации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42322
Поблиско определување на некој поим.
Англиски: determination
Употреба: Лингвистика
Примери:
Двојна детерминација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК