а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детерминанта

мн. детерминанти
Вид збор: Именка, женски род
Решавачки фактор што влијае за определувањето на некој факт, на некоја општествена појава и сл.
Англиски: determinant
Употреба: Биологија , Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи