а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детелина

мн. детелини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12377
Ливадска билка обично со по три зелени заоблени ливчиња на тенко стебленце.
Латински: Trifolium pratense Англиски: clover Албански: tërfil
Употреба: Ботаника
Примери:
Детелината со четири листа носи среќа.
росна детелина