а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деспот

мн. деспоти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14320
1. Царски намесник во Византија; титула на владетел во некои средновековни држави.
Англиски: despot Албански: tirani
Употреба: Историја
2. Тиранин, диктатор, апсолутист, неограничен владетел.
Англиски: tyrant Албански: tirani
Употреба: Преносно значење
3. Човек што настапува насилно.
Англиски: tyrant Албански: tiran
Употреба: Преносно значење
Примери:
Новиот директор е вистински деспот.
Изведенки
1. деспотски прид.
деспотскиот
Што се однесува на деспот и на деспотизам.
Пример: деспотски правила, деспотско владеење
2. деспотски прил.
Пример: Се однесува деспотски.