а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деспотство

мн. деспотства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 38553
1. Држава, покраина под владеење на деспот.
Англиски: despotism Албански: territor nën sundimin despot
Употреба: Историја
2. (едн.) самоволие, насилство, тиранија
Англиски: tyranny Албански: tirani
Употреба: Преносно значење
Изведенки
деспотија ж.
мн. деспотии
(разг.)