а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деспотизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18224
1. неограничена, апсолутна власт
Англиски: despotism Албански: despotizëm
2. самоволие, насилство, тиранија
Англиски: tyranny Албански: tirani, kryeneçi
Употреба: Преносно значење