а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десно

Вид збор: Прилог
Што се врши на десната страна.
Англиски: right
Примери:
Погледна десно.
Малку десно.
Се обѕрна и десно и лево.
Појде десно.
Де десно де лево.
Ни лево ни (в/на) десно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи